Od początku roku szkolnego szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zostanie odchudzona podstawa programowa. Jednak nie jest to jedyna zmiana jaka zajdzie w polskich placówkach oświatowych.

Niewątpliwie odchudzenie podstawy programowej o około 20% jest to dobrą wiadomością dla uczniów, gdyż od wielu lat słychać było głosy, że podstawa programowa jest przeładowana i uczniowie często uczyli się (a raczej nadal uczą) wielu zbędnych rzeczy. Ograniczenie wymaganego materiału dotyczy wszystkich uczniów z wyłączeniem klas I-III szkoły podstawowej. Jak podaje MEN „Zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej”. 

Uszczuplone zostały treści nauczania następujących przedmiotów:

  1. w szkole podstawowej (klasy IV–VIII): języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki
  2. w liceum ogólnokształcącym i technikum: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki
  3. w branżowej szkole I stopnia: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki
  4. w branżowej szkole II stopnia: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, matematyki, informatyki.

Ponadto do egzaminu ósmoklasisty nie obowiązuje znajomość treści i problematyki krótkich utworów literackich poznawanych w całości, utworów literackich poznawanych we fragmentach i utworów poetyckich – dla klas IV–VI. „Oczekiwanie od uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty znajomości problematyki krótkich tekstów, które były omawiane w klasach IV–VI przez jedną lub dwie godziny lekcyjne, jest wymaganiem nadmiarowym i nie jest konieczne do rzetelnego sprawdzenia umiejętności polonistycznych na egzaminie przeprowadzanym w klasie VIII”.

Co ważne, zmiany w podstawie programowej zostały przeprowadzone w taki sposób, że nie ma potrzeby kupowania nowych podręczników, co jest motywowane względami ekonomicznymi i ekologicznymi.

Kolejną zmianą jest obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz obowiązek szkolny lub obowiązek nauki dla wszystkich dzieci z Ukrainy. Z obowiązku będą zwolnieni uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej, którzy w 2025 r. będą przystępować do ukraińskiego egzaminu maturalnego. ZNP zwraca uwagę, iż odbije się to na jakości nauczania, bo dokładając uczniów do klas nauczyciel może poświęcić mniej czasu pojedynczej jednostce.

Nauczyciel spełniający szczególne warunki będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jednak jak podkreślają władze ZNP jest ona na niekorzystnych warunkach.

Wprowadzona także dla klas IV-VII szkół podstawowych i klas II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy, przeprowadzane w trakcie zajęć z wychowawcą oraz w klasach ósmych podstawówek i I klasach szkół średnich na edukacji dla bezpieczeństwa.

Następna zmiana dotyczy uczniów uczęszczających na religię i etykę, ponieważ ich oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej. Oznacza to także, że na nowych świadectwach nie znajdziemy tych przedmiotów. Powstaje zatem pytanie czy w ogóle zasadne jest w takim przypadku wystawianie z nich ocen?

Jak podaje bankier.pl „zdaniem MEN dotychczasowy obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych ciepłej i zimnej bieżącej wody oraz środków higieny osobistej nie precyzował, jakiego rodzaju mają to być środki higieny osobistej”. W związku z powyższym zostało doprecyzowane, iż chodzi o: mydło do rąk, papier toaletowy oraz ręczniki papierowe lub suszarki do rąk.

MEN postanowiło również doposażyć szkoły w środki higieny menstruacyjnej. W związku z powyższym rozoczęto nabór wniosków dla organizacji pozarządowych na realizację nowego programu Ministra Edukacji. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację programu w roku szkolnym 2024/2025 r. wynosi łącznie 4 400 000 zł

Źródło: bankier.pl, MEN

Źródło zdjęcia: pixabay.pl

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *