Putin w Korei Północnej: sojusz, ustalenia i obawy

0

epa11421225 Russian President Vladimir Putin (R) and North Korean leader Kim Jong Un (L) attend a meeting in Pyongyang, North Korea, 18 June 2024. Russian President Vladimir Putin is on his two days official visit to North Korea. EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.

19 czerwca 2024, pierwszy raz od 24 lat prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził Koreę Północną w celu zacieśnienia stosunków między państwami. Wizyta Putina w Pjongjangu, trwała dwa dni i była następną fazą „przyjaźni rosyjsko-koreańskiej”, którą zapoczątkowało poparcie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej dla rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pobyt w przywódcy Rosji  Korei Płn. zaowocował nie tylko propagandowym przekazem w mediach obu państw, ale i również paktem o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Doradca Putina Jurij Uszakow podkreślił, że „porozumienie nie ma charakteru prowokacyjnego ani wymierzonego przeciwko innym krajom, ale ma zapewnić większą stabilność w północno-wschodniej Azji.”. W odróżnieniu od traktatu o współpracy rosyjsko-koreańskiej z 2000 roku, nowa umowa zawiera klauzulę o wzajemnej pomocy w przypadku agresji. Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez północnokoreańskie media państwowe, art. 4 stanowi, że w przypadku, gdy którykolwiek kraj „wprowadzi stan wojny w wyniku agresji zbrojnej”, drugi „niezwłocznie zapewni pomoc wojskową i inną pomoc w wszelkimi dostępnymi mu środkami.”  Nakreśla to Koreę Płn. i Rosję jako sojuszników.

Przywódcy Rosji i KRLD zadeklarowali współpracę w sektorach: handlu, inwestycji, rolnictwa, turystyki, kultury oraz bezpieczeństwa. Putin zobowiązał się do  „rozwijania alternatywnych mechanizmów handlu (…) niekontrolowanych przez Zachód”, a współpraca techniczno-wojskowa może dotyczyć m.in. wspierania Korei Płn. w modernizacji sił powietrznych i morskich oraz rozwoju ICBM (rakietowych pocisków balistycznych dalekiego zasięgu) i wojskowych satelitów rozpoznawczych.  Prezydent Federacji Rosyjskiej poparł rozwój potencjału nuklearno-rakietowego KRLD[1], tym samym sprzeciwiając się sankcjom nałożonym przez ONZ. W KCNA – północnokoreańskiej agencji prasowej – przywódca KRLD Kim Dzong Un oświadczył: „Naród koreański zawsze będzie po stronie rosyjskiego rządu i narodu, okazując pełne wsparcie i solidarność w walce o obronę suwerenności narodowej i interesów bezpieczeństwa”.

Z ustaleń CNN WORLD wynika, że administracja prezydenta USA Joe’a Bidena „nie przejęła się samą podróżą” Putina do Korei, ale „niepokoi nas pogłębiające się stosunki między tymi dwoma krajami”- mówi rzecznik bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby. Natomiast analityczka Bee Yun Jo z Koreańskiego Instytutu Analiz Obronnych twierdzi, że „klauzula jest bardzo niepokojąca”


Źródło: https://edition.cnn.com/2024/06/18/asia/north-korea-russia-putin-visit-intl-hnk/index.html

Źródło: https://www.pism.pl/publikacje/korea-polnocna-rozwija-sily-nuklearne

Zdjęcie: PAP

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *