Wizyta Andrzeja Dudy w Chinach! Ustalenia pomiędzy światowym mocarstwem, a Polską.

0

Prezydent Andrzej Duda zawitał w Chinach 22.06, a pierwszą poważną informacją z tego wyjazdu było ogłoszenie zniesienia przez Chiny wiz dla Polaków na piętnastodniowe wizyty, co wywołało duże zamieszanie w Internecie. W jakim celu Andrzej Duda  tam poleciał? O czym rozmawiał z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej? Jakie są skutki tej wizyty dla Polski?  Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Prezydent pojawił się w Chinach wraz z małżonką 22.06 i przebywał tam do 26.06. W tym czasie przeprowadził wiele rozmów  i uczestniczył w licznych spotkaniach, m.in. z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Rezultatem tego spotkania było sporządzenie Planu działania na rzecz wzmocnienia wszechstronnego partnerstwa między Rzeczpospolitą Polską, a Chińską Republiką Ludową. W dokumencie możemy znaleźć podział na poszczególne dziedziny, których on dotyczy, a są nimi:

gospodarka, handel, inwestycje,

sieć połączeń,

nauka, technologia i zielony rozwój,

wymiana międzyludzka

Gospodarka, handel, inwestycje

Mowa tu jest o zrównoważeniu partnerstwa gospodarczego i handlowego, w tym uproszczeniu eksportu polskich produktów do Chin. Obydwie strony zobowiązują się również do promowania szybkiego uruchomienia eksportu naszego drobiu, borówek, fasoli oraz dzikich zwierząt wodnych.

Wspomniano również o potrzebie zacieśnienia współpracy w obszarze egzekwowania prawa dotyczącego własności intelektualnej, patentów i znaków towarowych oraz wspierania sprzyjających warunków biznesowych.

Sieć połączeń

Ten segment zawiera informacje między innymi o zawarciu porozumienia o pogłębieniu współpracy w sektorze kolejowym pomiędzy Polską, a Chinami oraz, że Towarzystwo Okrętowe S.A. będzie świadczyć usługi transportowe w transporcie morskim, działając na rzecz rozwoju handlu pomiędzy tymi państwami.

Rządy obu państw zapowiedziały również chęć aktualizacji umowy o cywilnym transporcie lotniczym , by linie lotnicze miały większą możliwość regularnych połączeń pomiędzy krajami.

Nauka, technologia i zielony rozwój

Obydwie strony zobowiązały się do wzmocnienia wymiany w dziedzinie nauki oraz technologii i zapewniły, że w pełni wykorzystany zostanie Komitet ds. współpracy naukowej i technologicznej do wspierania instytucji naukowo-badawczych, uniwersytetów i przedsiębiorstw z obu krajów.

W kwestii zielonego rozwoju zarówno Chiny jak i Polska gotowe są do egzekwowania celów i zasad Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i jej Porozumienia Paryskiego. Oba państwa są również otwarte i zainteresowane współpracą nad badaniami dotyczącymi zielonej technologii, recyklingu oraz przetwarzania odpadów.

Wymiana międzyludzka

Chińska Republika Ludowa oraz Rzeczpospolita Polska są chętne do wzmocnienia wymiany między ekspertami, naukowcami, artystami i instytucjami kulturalnymi pomiędzy krajami Omawianym państwom zależy również na wzmacnianiu współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego.

Obydwie strony dostrzegają także znaczenie turystyki w systemie gospodarczym oraz jej wkład we wzajemne zrozumienie pomiędzy państwami, więc dołożą wszelkich starań by się ona rozwijała.

         Można się więc spodziewać, że na ustaleniach poczynionych w Chinach zyska nie tylko polska gospodarka, ale też prawdopodobnie studenci, którzy będą mieli większe możliwości kształcenia się w Chinach. Dopiero z czasem jednak będziemy mogli ocenić prawdziwą przydatność i trafność powyższych założeń, a jak na razie pozostało nam tylko pakowanie się na dwutygodniowe wakacje w Chinach.

Źródło: https://www.prezydent.pl/

Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *